33 قطعه موسیقی قدیم ایرانی ساخته پروفسور ژان دورینگ در قالب یک کتاب

مالک خواجه وند: پروفسور ژان دورینگ (Jean During) متولد 1947 در فرانسه، از نام‌آشناترین محققان معاصر اروپاست که در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه سال‌های طولانی را برای شناخت و فراگیری موسیقی ایران، آذربایجان و آسیای مرکزی صرف کرده است.

از او دوازده کتاب درباره سنت‌ها و فرهنگ‌های روحانی آسیا نگاشته و 50 سی‌دی به همراه یادداشت‌ها علمی منتشر شده است. سه عنوان از این کتاب‌ها به فارسی، دو عنوان به ایتالیایی و یکی به اسپانیایی ترجمه شده‌اند.

تاکنون سه کتاب از او به نام های «روح‌ ن‍غم‍ات‌: م‍وس‍یقی‌ است‍اد ال‍ه‍ی‌»، «س‍نت‌ و تحول‌ در م‍وسیقی‌ ایرانی» و  «م‍وسیقی‌ و عرفان‌: سنت شیعی اهل حق» توسط سودابه فضایلی، اسطوره‌شناس و مترجم به فارسی ترجمه و منتشر شده اند.

کتاب «درآمد دوم: آهنگ سازی بر اساس اوزان قدیم و ردیف» مجموعه قطعات نت‌نگاری‌شده‌ای است که بر اساس قواعد موسیقی قدیم ایران، اولین بار در سال 2012 در قالب سی‌دی توسط موسسه ماهور منتشر شد.دورینگ پس از دریافت درجه لیسانس در فلسفه به ایران آمد و از سال 1971 تا سال 1981 در ایران اقامت گزید. او همزمان با آشنایی با فلسفه ایرانی در آکادمی فلسفه در تهران، به آموختن تار و سه تار پرداخت و از محضر استادان موسیقی سنتی همچون نورعلی برومند، علی اکبر شهنازی، دکتر داریوش صفوت و یوسف فروتن بهره‌مند شد.

اشرف شهرزاد مدیر مسئول انتشارات عارف در گفت‌وگو با ایبنا عنوان کرد: این کتاب قطعاتی است که بر اساس نغمه‌های ردیف دوره صفوی آهنگ‌سازی شده است و قواعد ضربی و وزنی آن دوران را در خود محفوظ دارد.

وی افزود: مقدمه این کتاب ترجمه نیست و تالیف خود ژان دورینگ به فارسی است. وی به خوبی فارسی صحبت می کند و همسر او ایرانی است.

 

کتاب ها :

 

/ 0 نظر / 61 بازدید